Html’e Genel Bakış

Web Tasarım Ve İnternet Teknolojileri Uzmanı / Eğitmen

Html’e Genel Bakış

HTML’in açılımı Hyper Text Markup Language (Bunun tam Türkçe’si bulunmamakla beraber “çok yere açılan metin veya Hareketli Metin İşaretleme Dili” denebilir. Web sitelerinde neyin, nasıl, nerede duracağını belirleyen işaretleme dilidir. Resimlerin, tabloların, yazıların, renklerin ve bazı özel düzenleme işaretlerinin veya simgelerinin durumunu belirtir.
Yatay çizgiler, Alfabede ve rakamlar arasında olmayan özel işaretler, bağlantılar ve açıklama imleri bu özel düzenleme işaretlerine örnektir.

HTML dili kullanılarak yapılmış bir web sayfası, kullanıcının bilgisayarına yüklendikten sonra, kullanıcı bilgisayarı tarafından yorumlanır. Yani sayfa düz bir yazı dosyası gibi HTTP protokolü ile gönderilir. Daha sonra bilgisayar, gelen veriyi kullanıcının bilgisayarında ki tarayıcı(browser) yani göz atıcı program düzgün bir şekle getirir. Sayfa içinde dilin kurallarına göre yazılmış her şey tarayıcı tarafından şekillendirilir ve gösterilir. Bu yüzden bilgisayardan bilgisayara tarayıcı farklılıkları yada sürüm farklılıkları kısmen de olsa bir tasarımın gerçekten de tasarlandığı gibi gösterilmesine engel olabilir.
Bununla beraber tasarımcının, tasarımı yaparken kullanmış olduğu bilgisayarın özelliklerini de sayabiliriz. Mesela düşük çözünürlükte yapılmış bir tasarım daha yüksek çözünürlükte sayfa küçük görünebilir. Yada tam tersi olabilir.

Benzeri bazı kısıtlamalardan dolayı da olabildiğince varsayılan standartlarında çalışmak, sitelerin tasarımında akıllıca olacaktır. Tabi ki özel sistemlerde koşullar değişeceğinden bu kısıtlamalar kaldırılabilir veya arttırılabilirler. Bunlardan dolayı da sitenin istatistiki verilerine göre hareket etmek gerekir. HTML kodları yazılırken düz yazılar ve rakamlar normal yazılır. Bunları şekillendirmek için bazı eklemeler(stle=stil) eklenir. HTML tasarım için farklı bir çok program vardır.

Görsel olarak tasarım yapmanızı sağlayan dreamwaver veya front page gibi programlar ile HTML kodları yazmak aslında kendini geliştirmek isteyen bir web programcısı için zaman kaybı olabilir.
Çünkü server taraflı diller yazılırken bu programlar pek işe yaramayabilir. HTML kodlarını bu programlar içinde kodu bilerek kullanmanız gerekir. Örneğin döngüler içinde HTML kodları kullanırken daha önceden kod hakkında tecrübe sahibi olmanız mutlaka şarttır. Bu yüzden HTML kodlarını bir not defteri(metin belgesi) veya note pad gibi bir düz yazı editöründe öğrenmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Daha sonra daha gelişmiş HTML editörlerde (kod olarak yazılan) kullanabilirsiniz.

Fakat öğrenmek için en basit bir not defterini kullanmanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir